Blog

Osnovni principi dizajna enterijera

Osnovni principi dizajna enterijera.

U današnjem blogu, približićemo vam osnovna pravila dizajna enterijera. Ne onog dela dizajna enterijera koji se bavi projektovanjem iz početka, već onim drugim delom dizajna u kom se koristite trikovima i iluzijama u već postojećem prostoru kako biste ga učinili što funkcionalnijim i udobnijim za život.

Ako živite u jednom od onih stanova, u zgradama izgrađenim za potrebe useljavanja velikog broja ljudi na malom prostoru i umorni ste od toga što nemate dovoljno prostora, udobno se smetite, jer ovo je prava „šoljica kafe“ za vas!

Kada nismo u mogućnosti da fizički uvećamo kapacitet svog životnog prostora, moramo da se koristimo onim što imamo. Koristeći se pravilima dizajna, možemo napraviti prostor većim nego što jeste.

Prvo što treba da uradite jeste da izbacite stvari napolje i okrečite sve u BELO! Na taj način nestaju granice između podova, zidova i plafona i prostor se vizuelno uvećava.

Drugo, treba dobro razmotrimo funkciju svake sobu i prema tome osmislimo na koji način ćemo je preurediti. Da li će to biti radna soba, soba za sastanke, trpezarija, dnevni boravak ili dečija soba.

Da bismo uvećali naš prostor moramo da prevarimo naš mozak odnosno našu percepciju.

Igrajući se sa percepcijom

možemo vešto prikriti nedostatke enterijera.

Pravac postavljanja poda može izdužiti sobu ako se postavlja pravolinijski ili joj dati osećaj veće širine ukoliko se postavlja dijagonalno.

Ako obojimo ceo jedan zid u jarku boju, smanjićemo  osećaj dubine prostora, ali ćemo povećati osećaj širine, dok se jarkim bojama postavljenim na naspramnim zidovima dobija suprotan efekat, uzana a duga prostorija. Vertikalne pruge na zidovima povećavaju visinu prostora, a horizontale na zidovima ga proširuju.

Tamne boje na podu ili plafonu, smanjuju visinu. Teksture na plafonima i tepisi su “no-no” u malim enterijerima. Teksture na plafonima nam približavaju plafon i čine prostor nižim nego što jeste, a tepisi, kao što upijaju zvuk, upijaju i svetlost koja nam je veoma potrebna za stvaranje  osećaja većeg prostora. Pametniji izbor su svakako tvrde, svetlije podloge koje odbijaju svetlost i maksimizuju količinu svetlosti u enterijeru. To su laminat, parket ili mermer.

A sad, o prozorima…

Važna tačka fokusa svake sobe je prozor. On uspostavlja kontakt sa našim okruženjem i hrani naš entrerijer svetlošću. Osvetljeniji enterijeri deluju prostranije, ali šta ako smo ograničeni na samo jedan prozor? Evo šta možemo učiniti kako bi se poigrali sa osećajem prostornosti.

S obzirom da je to prvo što nam privuče pogled kada uđemo u prostoriju, možemo ga dobro iskoristiti kako bismo stvorili osećaj da je soba veća nego što jeste. Važno je da postavimo tačku fokusa neposredno ispred prozora, bilo da je to drvo ili neka kreativna instalacija, kako bi proširili naš pogled izvan sobe. Pejzaž tada postaje deo našeg enterijera, vodeći pogled posmatrača napolje.

Ogledala su slična prozorima, ona reflektuju svetlost što znatno povećava količinu svetlosti u enterijeru i pružaju pogled u daljinu.

Osvetljenje igra najvažniju ulogu u našem enterijeru. Ali pre nego što pomislimo na prekidače i sijalice, prvo treba da obratimo pažnju na izvor prirodne svetlosti.

Prirodna svetlost

obogaćuje naš prostor, ali i naš organizam. Svetlo okruženje  nas čini srećnijim i u takvom okruženju se osećamo prijatnije. Zato treba da nađemo način da maksimizujemo količinu dnevne svetlosti u enterijeru.

Za početak, prostor oko prozora bi trebalo  da oslobodimo, kako bismo dnevnoj svetlosti omogućili nesmetan pristup u naš enterijer. Postavljanje ogledala nasuprot prozora pospešuje veću osvetljenost.

Osvežićemo enterijer svetlim, pastelnim bojama, jer one reflektuju svetlost za razliku od tamnih i jarkih boja.

Odabrani finiš na podovima takođe ima uticaj na količinu svetlosti u enterijeru. Sjajni finiš reflektuje svetlost direktno na zidove i plafone čime pospešuje osvetljenost prostorije za razliku od mat površina.

Kada smo uradili sve da bismo optimizovali dnevnu svetlost u našem enterijeru, dolazi na red i druga vrsta osvetljenja.

Veštačko osvetljenje obuhvata tri nivoa.

Prvo je generalno osvetljenje, osvetljenje koje je postavljeno na centralnom delu našeg plafona. Umesto jedne svetiljke intenzivnog svetla koje stvara velike kontraste i oštre senke, bolje je postaviti više svetiljki koje daju difuzno svetlo i prave mekše senke.

Ako se svetiljke rotiraju, možemo ih usmeriti na mračnije delove sobe ili na delove enterijera koje želimo da akcentujemo.

Pored glavnog osvetljenja, tu su zidno osvetljenje, lampe ili sveće, koji učestvuju u stvaranju atmosfere.

Poslednji nivo čini osvetljenje postavljeno u odabrani kutak prostorije, koji je namenjen nekoj posebnoj funkciji, na primer lampa sa osvetljenjem pored omiljene fotelje za noćno čitanje.

Boje!

Naš afinitet prema određenim bojama javlja se još u ranom detinjstvu.

Boja ima uticaj na svaki aspekt naših života. Utiče na naše emocije, raspoloženje, pa čak i zdravlje.

Ali to ne znači da treba entuzijastično obojiti ceo enterijer u boju koju volimo! Ipak treba prethodno da razmislimo.

Boje koje se nalaze u našem prostoru, neće biti iste ujutru, popodne ili predveče, jer se svetlost koja dopire spolja u različitim periodima dana menja. U zoru će biti pink, u podne plava, uveče purpurna.

Veoma je važno i to prema kojoj strani sveta je orijentisan stambeni prostor. Istočno ili severno orijentisani enterijeri su mračniji i hladniji, njima su potrebne tople boje. Južno i zapadno orijentisani enterijeri imaju više sunčeve svetlosti i topliji tonalitet, pa ćemo za njih odabrati hladnije boje.

Boje bi trebalo da biramo i prema funkciji različitih delova enterijera,jer one mogu da nas opuste i smire, ali i  da nas podstaknu i uzbude.

Trpezarija kao mesto porodičnog okupljanja, treba da stvori osećaj udonosti i prijatnosti, stoga joj priliče tople boje. U spavaćoj sobi, koja služi za odmor, definitivno treba da izbegavamo jarke vibrirajuće boje kao što su crvena, narandžasta i žuta, dok su u kuhinji ove boje poželjne, jer podstiču aktivnost.

Kako ne biste pogrešili sa kombinacijom boja, najbolje je da birate boje koje su srodne, kombinacije kao što su žuta-narandžasta-crvena, crvena-ljubičasta-plava i plava-zelena-žuta.

Ako se pak odlučite da primenite valer jedne boje u vašem enterijeru, sigurno nećete pogrešiti! Da biste razigrali atmosferu u tako svedenom ambijentu, poželjno je da uvedete elemente sa određenom teksturom koja bi došla do izražaja.

Teksture

bilo da su sjajne i luksuzne, sirove i prirodne, one su važne za čoveka, jer čovek je taktilno biće.

Takođe, naše oko je stalno  u potrazi za stimulacijom. Razigrani enterijeri sa svojim dekorativnim elementima su prava vizuelna poslastica za naše oči.

Ali treba biti oprezan sa teksturama i dekorativnim paternima. Oni su odraz našeg karaktera i stvaraju atmosferu u našem enterijeru, ali u malim prostorima, veliki broj različitih paterna, može napraviti zbrku. Zato treba slediti savete dizajnera i birati srodne motive ili ih u slučaju raznolikosti treba povezati zajedničkim tonalitetom ili jednom bojom. Posedovanje razvijenog osećaja za estetiku i uklapanje različitih paterna i tekstura je veoma poželjno ako želimo da ih konceptualno uklopimo u naš ambijent.

Simetrija i balans

Došli smo i do trenutka ubacivanja nameštaja u enterijer. Prilikom odabira nameštaja, važno je da razmišljanjamo o celini i dizajnu i da ne pređemo tu tanku liniju između reda i haosa, do koga dolazi ukoliko biramo nameštaj impulsivno.

Na pozicioniranje nameštaja utiče prvenstveno sveono  što zateknemo u prostoriji od arhitektosnskih elemenata, jer tome ćemo morati da se prilagodimo.

Imaćemo na umu da u svakoj prostoriji postoji mesto određene aktivnosti ili interesa oko koje planiramo aranžman nameštaja u enterijeru. Simetrija igra glavnu ulogu u rasporedu. Glavne elemente nameštaja treba rasporediti pod pravim uglovima, a dijagonale (uglovi sobe) služe za razigravanje i njih popunjavamo manjim, sporednim elementima. Time smo dobili savršeno simetrično rešenje.

Keep it simple.

Enterijer reflektuje život

Bez obzira na jednoličnost zgrade nekog novog naselja koje je niklo, iza svakih vrata, iza svakog prozora, iza svake zavese, krije se faktor haosa, a to ste Vi!

Naravno, naš život je prepun raznih iskustava i ono čime se okružimo predstavlja svedočenje tome. Detalji unose karakter i individualnost u naš enterijer.

Dizajner enterijera ima vrlo zanimljiv posao, da upozna razne ličnosti i njihove stilove, kako bi došao do idealnog individualnog rešenja uređenja enterijera.

Ekstrovertne ličnosti su otvorene, socijalne, spremne da rizikuju i eksperimentišu, što se prepoznaje i u njihovom enterijeru, komadima nameštaja ili vrlo ekspresivnoj kombinaciji boja. Introvertne su manje tolerantne na fizičku stimulaciju, biraju jednostavniji nameštaj, hladnije plave i zelene tonove i ostavljaju više slobodnog prostora u enterijeru.

Mnogo toga govori o ličnosti. Omiljena šolja za čaj, knjige koje čitamo, frizura odaje naš duh avanturiste ili konformiste, odeća govori da li pratimo trendove i da li smo skloni da često menjamo enterijer kao kapute ili imamo individualan stil u kom je sve podređeno nama, uprkos trendovima.

Napravili smo neku osnovnu podelu enterijera prema senzibilitetu ličnosti. To su urbani enterijeri, gde preovlađuje geometrija i oštre ivice; prirodnjački enterijeri, zemljanih boja, prirodnih tkanina i tekstura; klasični enterijeri prepuni prefinjenih stvari biranih sa ukusom, često vezanih za neki period u umetnosti i romantični enterijeri koji obiluju nežnim tonovima, floralnim motivima i mekanim tekturama.

Nemate savršenu viziju vašeg doma? Mi u Shamlizi, zajedno sa našim dizajnerima, negujemo individualan pristup opremanju enterijera sa komadima nameštaja visokog kvaliteta u estetici i izradi. Dođite u Karađorđevu 11, prepustite se maštanju i odaberite prave komade nameštaja prema svom ukusu!